ČSTV končí, sportovci mají ode dneška Českou unii sportu

Valná hromada ČSTV dnes za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana v Nymburku schválila změnu názvu organizace a také novelu stanov sdružení.

Prezident republiky Miloš Zeman přijel podpořit delegáty valné hromady při zásadních změnách. „Krize, kterou si organizace prošla je zároveň i výzva, přijel jsem Vás podpořit, protože krizové řízení, ke kterému se odhodlal Váš předseda Miroslav Jansta vyžaduje odvahu a já Vám přeji, aby jemu i Vám ta odvaha vydržela. Sport je v podstatě prevence a investice do něj, ať už je jakákoliv, se vždycky společnosti vrátí“.

 

Česká unie sportu tak našla své nové místo v celkovém uspořádání českého sportu. Nový název reprezentuje zásadní změnu, kterou sdružení prochází. Charakterizuje její vnitřní chod a společenské působení, které chce představovat. Dává tím veřejnosti jasně najevo, že tato organizace už není tím polostátním ČSTV, které bylo založeno v roce 1957 a dlouhá léta bylo napojeno na státní rozpočet. Dobré jméno organizace bylo v minulosti opakovaně poškozeno, především jednáním bývalých funkcionářů a není tedy divu, že byla na veřejnosti vnímána negativně.

 

Stáváme se organizací, která je nezávislá, musí se spoléhat sama na sebe a je důstojným partnerem Českého olympijského výboru, nový název i daleko lépe vystihuje hlavní obsah činnosti sportovního sdružení“, říká ke změnám předseda České unie sportu JUDr. Miroslav Jansta.

 

Česká unie sportu má od dnešního dne také novelizované stanovy, které jsou v souladu s Českým olympijským výborem a umožní v budoucnu oběma organizacím zajistit sportovnímu prostředí, tedy svazům, sportovním klubům a tělovýchovným jednotám, tu nejlepší možnou podporu a nejen při financování. Důležitá je i úzká spolupráce se školským systémem.

 

„Je potřeba podporovat mladou generaci, nastupující sportovce a proto je potřeba zajistit stabilní a kontinuální peníze pro sport, v současné době máme k dispozici přibližně pětinu zdrojů oproti minulosti a 80% nákladů si vykrývají sami sportovci, což ve světě nemá obdoby“, dodává předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

zpět na přehled »